شاخص GPU Index چیست و چگونه میتواند در انتخاب بهینه کارت گرافیک برای ریگ ماینینگ به ما کمک کند؟

متن کامل

 

 

امروزه کارت های گرافیک بسیار متنوعی توسط سازندگان در بازار عرضه شده که از چیپ ست های های متنوع Nvidia , AMD استفاده میکنند و دارای حافظه های پرسرعت GDDR5x , GDDR6X , ... میباشند. پردازنده های گرافیکی میتواندد محاسبات ریاضی را بسیار بهینه تر و باسرعت بسیار بیشتری نسبت به پردازنده های مرکزی CPU انجام دهدن . از این روی امروزه به صورت گسترده ای برای انجام محاسبات پیچیده رمز نگاری استخراج رمز ارز های مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به تنوع کارت های گرافیک موجود در بازار و رنگ لعاب تبلیغاتی که هر یک از فروشندگان برای فروش بیشتر محصول خود بر روی کارت های موجود دربازار خود میکشند، انتخاب یک کارت گرافیک بهینه برای ماینینگ از نقطه نظر توان پردازشی فعلی و نقاط قوت آینده برای پردازش های آتی خصوصا بعد از خارج شدن اتریوم از زنجیره ماینینگ و همچنین مصرف برق و قیمت کارت ، کار دشتواری بنظر میرسد و هر روز تعداد بسیاری از خریداران از دیجی ماینر به منظور خرید کارت گرافیک بهینه مشاوره میگیرند. در حال حاضر بیشترین در آمد کارت های گرافیک در استخراج اتریوم است. اما اتریوم تا مدت کوتاهی ازت اریخ نشر این مقاله قابل استخراج است. در ویدیوی زیر ابتدای مقدمه ای کوتاه در خصوص استخراج اتریوم و امکان استخراج سایر کوین ها بعد از اتریوم ارایه خواهد شد  تا روشنگری لازم در خصوص امکان بهره برداری از ریگ های ماینینگ بعد از پایان استتخراج اتریوم صورت بگیرد. سپس به تشریح ومعرفی شاخص GPU Index خواهیم پرداخت.

 

 

چون شاخص علمی برای خرید و انتخاب کارت گرافیک در بازار استخراج رمز ارز وجود ندارد، خریداران و سرمایه گذاران بیشتر با نظر فروشندگان اقدام به خرید کارت های گرافیک میکنند.

 

فن آوری ساخت کارت های گرافیک در انحصار دو شرکت Nvidia , AMD قرار دارد و در لبه های تکنولوژی و علم بشریت در حال حرکت است. همچنین دنیای استخراج رمز ارز های در روز در حال تغییر میباشد به گونه ای که اخبار منتشر شده در این حوزه بسیار زور قدیمی میشوند. بنا بر این زمان تصمیم گیری در این حوزه بسیار محدود بوده و پارامتر های تصمیم گیری مدام در حال تغییر هستند.

 

پارامتر های مهم در انتخاب یک کارت گرافیک به منظور استخراج رمز ارز، قدرت پردازش کارت گرافیک برروی الگوریتم های مختلف ماینینگ ، مصرف برق  و قیمت کارت در بازار است . هر چه طیف قدرت پردازش کارت گرافیک بر روی الگوریتم های ماینینگ مختلف بیشتر باشد کارت گرافیک در مجموع بهینه تر میباشد. همچنین هرچه مصرف برق کارت گرافیک کمتر و هزینه خرید کارت گرافیک کمتر باشد به لحاظ کاهش دوره بازگشت سرمایه خرید آن مطلوب تر است.

به این منظور شاخصی را تحت عنوان GPU Index در دیجی ماینر ابداع کردیم. این شاخص معمولا عددی بین 0 الی 1 است که هر چه به 1 نزدیکتر باشد ( در مواقعی ممکن است از یک بزرگ تر شود. ) و هر چه این عدد بزرگتر باشد به معنای بهینه تر بودن کارت گرافیک در مقایسه با سایر کارت ها میباشد.

 

 

در این روش توان پردازشی کارت های گرافیک مورد نظر از برروی الگوریتم های ماینینگ مختلفن از طریق وب سایت www.whattomine.com استخراج میشوند و سپس بر اساس قیمت کارت دربازار و مصرف برق آنها شاخص GPU Index در فایل اکسل مطابق با فورمول بالا محاسبه و مقایسه میگردد. در ویدیو آموزشی زیر دکتر پویا نجفی، در خصوص شاخص GPU Index توضیح میدهند و سپس تعدادی از کارت های گرافیک را به منظور استخراج رمز ارز با هم مقایسه نموده و نحوه انتخاب کارت گرافیک بهینه را بر مبنای GPU Index تشریح میکنند:

 

 

برای امتیاز دهی به کارت های گرافیک و محاسبه شاخص GPU Index مطابق با ویدیو آموزشی ضروروی است فایل اکسل زیر را برای کارت های گرافیک مورد نظر تشکیل دهید:

 

 

دریافت فایل اکسل محاسبه شاخص GPU Index

 

پس از دریافت فایل اکسل و وارد کردن اطلاعات در آن مطابق با ویدیو آموزشی بالا، میتوانید به صورت اصولی معیاری را برای انتخاب بهینه کارت گرافیک در دست داشته باشید. این شاخص توانایی کارت گرافیک در استخراج رمز ارز های مختلف و همچنین مصرف برق و قیمت آن را مورد سنجش قرار میدهد و علاوه بر بهینه بودن در شرایط فعلی، آینده نگرانه هم هست.

 

 

دیجی ماینر مشاور و متخصص تجهیزات استخراج ارز های دیجیتال

ما را در صفحات اجتماعی زیر دنبال کنید.

 

 

                 

30 مهر 1400
تعداد بازدید: 3197

نظرات

ارائه کنندگان
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×