کدام فن ماینینگ بیشتر دمای هش بورد های ماینر را کاهش میدهد؟

متن کامل

 

 

فن های خنک کننده ماینر، نقش حیاتی در تداوم عملکرد و طول عمر ماینر دارند. در این مقاله با تکیه بر دینامیک سیالات محاسباتی  Computational Fluid Dynamics توضیح خواهیم داد که کدام فن برای خنک کردن هش بورد ها مناسبتر است. یک فن ماینر از یک موتور DC بدون زغال و جاروبک ( براشلس ) و یک پروانه و فریم یا قاب بیرونی تشکیل شده است. دینامیک  سیالات محاسباتی یکی از شاخه های بسیار پرکاربرد در مهندسی، دینامیک سیالات است که با حل معادلات بقای جرم، ممنتوم، انرژی و گونه های شیمیایی به تحلیل رفتار جریان، انتقال حرارت و انتقال جرم در سیالات می پردازد. در سال‌های 1990 تا کنون پیشرفت‌های بسیار زیادی در سیستم‌های محاسباتی و توسعه الگوریتم‌های مختلف انجام شده و روش‌های گوناگون دینامیک سیالات محاسباتی به صورت رایج و دقیق در نرم‌افزارهای تجاری مختلف برنامه نویسی شدند؛ به گونه‌ای که این علم در تمام مسئله‌هایی که سیال با خواص مختلف، درون و یا اطراف یک جسم در حال جریان است، کاربرد دارد. در واقع به کمک دینامیک سیالات محاسباتی تمام شبیه‌سازی‌ها در مکانیک سیالات را می‌توان انجام داد و این روش کمک بسیار زیادی به طراحی ابزار و تجهیزات مختلف و بهینه‌سازی آن‌ها کرده است. با بررسی شبیه سازی های CFD انجام شده برروی فن های خنک کننده ماینر ها که یک نمونه از آنها در تصاویر زیر قابل مشاهده میباشد؛

 

 

در خواهیم یافت که جریان سیال گردابی ایجاد شده توسط پروانه فن در نزدیکی آن بسیار ناهمگن و پراکنده و آشوب گونه است. اما با افزایش فاصله از پروانه فن کم کم جریان سیال یکنواخت خواهد شد. میزان ناهمگنی و پراکندگی سیال در خروجی فن رابطه مستقیم با اندازه موتور فن دارد. هرچه قطر دایره موتور فن بزرگتر باشد میزان پراکندگی سیال در خروجی فن در نزدیکی پروانه بیشتر خواهد بود و برعکس. لذا بر پایه این اصل علمی، چند نمونه فن ماینر را در بازار متداول هستند مورد بررسی قرار دادیم.

 

1- فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.7 آمپر مارک دلتا

فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.7 آمپر دربازار داخلی بسیار متداول بوده برای طیف وسیعی از دستگاه های ماینر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

با اندازه گیری میدانی مشخص شد که قطر موتور این در بخش جلو فن 53.36  میلیمتر و در بخش عقب ( خروجی فن ) 51.57 میلیمتر میباشد.

 

 

2- فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.8 آمپر واتسماینر

فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.8 آمپر با برند K به صورت گسترده ای توسط شرکت Whatsminer بر روی محصولات مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنینی با توجه به جریان وفلوی خروجی هوای این فن برای طیف وسیعی از دستگاه های ماینر مناسب میباشد.

 

 

با اندازه گیری میدانی مشخص گردید که قطر موتور این فن 53.69 میلیمتر بوده و کمی بزرگتر از فن شماره ( 1) میباشد. لذا با توجه به اینکه این فن  از نظر جریان مصرفی و فلوی خروجی هوا بسیار شبیه به فن 12*12 با ولتاز 12 وات و جریان 2.7 آمپر دلتا میباشد، به دلیل سایر بزرگتر موتور، آشفتگی بیشتر در بخش میانی فن نسبت به فن دلتا وجود دارد و در شرایط یکسان هش بورد وسطی کمی گرم تر خواهد شد.

 

3- فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.3 آمپر برند FoxCon

فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 2.3 آمپر نیز در بخشی از محصولات Bitmain مورد استفاده قرار گرفته است. به همین منظور یکی از نمونه های آن را که در بازار داخلی یافت میشود مورد بررسی قرار دادیم.

 

 

قطر موتور این فن 49.21 میلیمتر بوده و در شرایطی که فن 2.3 آمپری برای دستگاه ماینر توصیه شده باشد نسبت به سایر مدل های دلتا و واتسماینر از عملرکد دینامیکی بهتری برخوردار است و هش بورد وسط را با فلوی بیشتر هوا خنکتر میکند. اگر با همین میزان جریان و فلو ، فنی با موتور کوچکتر در بازار پیدا شود از نظر دینامیک سیالات محاسباتی قابلیت خنک کنندگی بهتری دارد.

 

4- فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 1.75 آمپر برند AAVID THERMALLOY

فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 1.75 آمپر در محصولات سری T17 , S17 شرکت Bitmain و Antminer L3 مورد استفاده است و از نظر دوام و کیفیت ساخت از شرایط مطلوبی برخوردار  میباشد.

 

 

 این فن با توجه به فلو هوا و جریان مصرفی موتور بسیار بزرگی نسبت به سایر فن ها دارد. اندازه قطر موتور این فن 57.03 میلیمتر میباشد.

 

 

در قسمت خروجی فن، اندازه موتور و دایره وسط پروانه فن 56.5 میلیمر میباشد. لذا اگر در این کلاس، فنی را با مشخصات 12*12 و 12 ولت و  1.75 آمپر با موتور کوچکتر استفاده کنید سبب خواهد شد که دمای هش بورد وسطی دستگاه Antminer T17/ S17 از 3 الی 5 درجه کاهش پیدا کند.

 

5- فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 3 آمپر برند  Misieren

فن 12*12 با ولتاژ 12 ولت و جریان 3 آمپر برند Misieren در برخی از محصولات Bitmain و سایر کمپانی ها مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد صنعتی نیز دارد. از نظر مشخصات فنی و فلو هوای خروجی و همچنین طراحی منحصر به فرد موتور و پروانه بسیار متمایز از سایر فن ها میباشد.

 

 

اندازه گیری میدانی نشان میدهد که اندازه موتور این فن به طور قابل ملاحظه ای کوچکتر از سایر مدل ها بوده و علاوه بر آن از فلو هوای خروجی بیشتری نیز برخوردار است.

 

 

قطر موتور این فن در قسمت جلو 44.3 میلیمتر میباشد.

 

 

و همچنینی قطر موتور در قسمت پروانه و پشت فن 43.64 میلیمتر است. با توجه به فلو و اندازه موتور این فن، در صورت بکار گیری آن در کلیه ماینر ها بخصوص ماینر های سری S17 , T17 شاهد کاهش 5 درجه سانتگراد دمای هش بورد وسطی خواهیم بود و طبیعطا موجب افزایش طول عمر و پایداری هش خروجی ماینر ها خواهد شد.

 

 در این ویدیو در آزمایشگاه تحقیقاتی دیجی ماینر  دکتر پویا نجفی توضیحات جامعی به منظور مقایسه فن های ماینر اراه میدهند:

 

 

دیجی ماینر مشاور و متخصص تجهیزات استخراج ارز های دیجیتال

ما را در صفحات اجتماعی زیر دنبال کنید.

 

 

                 

 

2 دی 1399
تعداد بازدید: 4071

نظرات

ارائه کنندگان
آخرین مقالاتآرشیو مقالات...
صفر تا صد بررسی دستگاه ماینر Antminer S19 4 مهر 1402 995

دستگاه Antminer S19 یکی از پرقدرت‌ترین دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است. این دستگاه که توسط شرکت Bitmain طراحی و تولید شده است، به خصوص برای استخراج ارز بیتکوین به کار می‌رود. در این خلاصه، در این مقاله به بررسی مشخصات فنی و نرم افزاری دستگاه Antminer S19 می‌پردازیم.

ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×