تفاوت میان دستگاه های ماینر Whatsminer M1 , M3 , M3x چیست ؟

متن کامل

کمپانی MicroBT بر مبنای چیپ ایسیک SMTI 1700  با فن آوری لیتوگرافی 28 نانو متری دو نوع دستگاه Whatminer M3 , Whatminer M1 را به منظور استخراج بیتکوین و سایر از های دیجیتال با الگوریتم SHA256 به بازار ارایه کرده است.

 

 

این دستگاه ها در بیشتر نقاط دنیا به دلیل راندمان پایین مصرف انرژی سود دهی ندارد. در نمودار زیر نمودار درآمد این دستگاه با قیمت برق به ازاری 13 سنت دلار آمریکا به ازای هر کیلو وات ساعت مشاهده میگردد و مشهود است که استفاده از آن با برق گران قیمت زیان ده است.

 

 

اما در کشورمان ایران، با وجود برق ارزان قیمت صنعتی استفاده از این دستگاه با قیمت برق فعلی و قیمت دلار آمریکا هنوز دارای توجیه اقتصادی میباشد. در نمودار زیر تغییرات درآمد سه ماهه دستگاه Whatminer M3 با توان پردازش 12 ترا هش در ثانیه به منظور استخراج بیتکوین مشاهده میگردد.

 

 

بعد از غیر اقتصادی شدن استفاده از این دستگاه در کشور چین به دلیل افزایش قیمت برق، یک شرکت فروش و توزیع دستگاه های ماینر با نام  pangolinminer اقدام به فروش دستگاه های دست دوم ماینر Whatsminer M3 با نام جدید M3X نموده است. لذا دستگاه M3X هیچ تفاوتی با نمونه اصلی M3 نداشته و تنها نمونه کار کرده آن دستگاه محسوب میشود. تمام مدل های M1,M3, M3X دارای سه عدد هش بورد هستند که هر هش بورد شامل 63 چیپ ایسیک بوده و در مجموع 189 چیپ بر روی دستگاه نصب شده است. چیپ های ایسیک استفاده شده در این دستگاه ماین 28 نانو متری بوده و راندمان مصرف انرژی پایینی دارد. این دستگاه به منظور ایجاد توان پردازشی 12 تراهش بر ثانیه بیشتر از 2000 وات ( 10 آمپر تکفاز ) برق مصرف میکند. به همین دلیل دستگاه های M3 مقدار زیادی از الکتریسیته را به حرارت تبدیل میکند. در تصویر زیر تصویر برداری حرارتی از یک دستگاه M3 درحال کار نمایش داده شده است.

 

 

لذا دستگاه M3 تلفات حرارتی بالایی دارد و باد بسیار گرمی از پشت دستگاه خارج میشود. اگر این حرارت بالا به خوبی دفع نگردد سبب تخریب خازن های دستگاه و خرابی چیپ های آن میگردد. لذا شرکت MicroBT به منظور بهینه سازی و خنک کاری بهتر دستگاه M3 دستگاه Whatsminer M1 را با هیتسینک های توزیع شده طراحی نموده است.

 

 

 


دستگاه Whatsminer M1  به نسبت علاوه بر کیفیت بالاتر ساخت، دارای هیت سینک های توزیع شده با سطح تماس با هوای بیشتر و همچنین طول هش بورد های بزرگ تر است که سبب خنک کاری بهتر نسبت به M3 میشود. طول بیشتر هش بورد ها و هیتسینک های توزیع شده و همچنین عرض بیشتر دستگاه سبب بهتر شدن جریان هوای داخل دستگاه میگردد و در نتیجه دمای داخلی M1 نسبت به دستگاه M3 کمتر است. به همین دلیل دستگاه های M1  با توجه به دمای محیط میتوانند تا 13 تراهش بر ثانیه بر روی الگوریتم SHA256 خروجی داشته باشند.

 

 

در ویدیوی زیر میتوانید تفاوت هش برد ها و هیتسینک های دستگاه های M1 , M3 را مشاهده کنید.

 

 

دیجی ماینر مشاور و متخصص تجهیزات استخراج ارز های دیجیتال

ما را در صفحات اجتماعی زیر دنبال کنید.

 

           

 

9 اسفند 1397
تعداد بازدید: 40772

نظرات

ارائه کنندگان
آخرین مقالاتآرشیو مقالات...
صفر تا صد بررسی دستگاه ماینر Antminer S19 4 مهر 1402 995

دستگاه Antminer S19 یکی از پرقدرت‌ترین دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است. این دستگاه که توسط شرکت Bitmain طراحی و تولید شده است، به خصوص برای استخراج ارز بیتکوین به کار می‌رود. در این خلاصه، در این مقاله به بررسی مشخصات فنی و نرم افزاری دستگاه Antminer S19 می‌پردازیم.

ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×